Generalni konzulat Rumunije u Zaječaru organizovao je svečani prijem povodom Dana državnosti Rumunije, koji se obeležava 1. decembra. Svečanost je počela intoniranjem himni Srbije i Rumunije, a nakon toga prisutnima se obratila generalni konzul Rumunije u Zaječaru Mioara Štefan. Štefan obavlja dužnost generalnog konzula u Zaječaru oko godinu dana i ovom prilikom je naglasila da se ovde oseća kao kod kuće.
„Prošlo je skoro godinu dana otkako sam otišla od kuće i došla u Zaječar da preuzmem funkciju generalnog konzula Rumunije. Nikada se nisam osećala kao da sam među strancima, nikada nisam osetila da sam pošla od kuće. Zato što se ovde osećam kao kod kuće. Svuda čujem ljude kako govore mojim jezikom. I upravo zbog toga zahvaljujem svima koji govore jezikom Mihaja Emineska. Pozivam etničke Rumune u istočnoj Srbiji da nastave da govore našim jezikom i da prenesu svojoj deci naš jezik, budući da su, pre svega, lojalni građani zemlje u kojoj žive, Republike Srbije. Ovo je bio prilično naporan period, ali uspeli smo da obiđemo glavne lokalne vlasti u Zaječarskom i Borskom okrugu, od Kladova i Negotina do Boljevca i Sokobanje. Nastavićemo niz zvaničnih sastanaka u narednoj godini. Ićićemo u okruge Pirot, Niš, Jablanica i Pčinja. Naša glavna briga je da doprinesemo, koliko možemo, razvoju odnosa Rumunije i Srbije na svim poljima“, istakla je gospođa Štefan.
Ove godine biće obeleženo 145 godina od uspostavljanja bilateralnih odnosa Srbije i Rumunije, a to dovoljno govori o dugoj i bogatoj zajedničkoj istoriji.
„Prva poseta drugoj zemlji prvog demokratski izabranog predsednika, posle događaja u Rumuniji godine 1989. godine, bila je upravo u Beogradu, septembra 1990. Jedan od stubova ovog tradicionalnog prijateljstva, kako je okarakterisao predsednik Srbije Aleksandar Vučić povodom posete Rumuniji u martu 2018. godine, predstavljaju istorijske zajednice: rumunska u Srbiji i srpska u Rumuniji. Cilj bilateralne saradnje u ovoj oblasti je dobrobit građana dveju zajednica i očuvanje tako posebnog kulturnog i jezičkog nasleđa dveju susednih zemalja. Zajednička međuvladina komisija u oblasti nacionalnih manjina je optimalan format dijaloga za identifikaciju praktčnih rešenja za postojeće probleme. Bila je naporna godina, rekla bih, u kojoj smo bili zauzeti organizovanjem nekoliko kruga izbora, imali smo u junu, prošlog vikenda i imaćemo naredna dva vikenda, nije nimalo lako. Naročito sa malom ekipom kao što je ova u Generalnom konzulatu Rumunije u Zaječaru i ovom prilikom im se zahvaljujem. Dan državnosti Rumunije predstavlja više od obeležavanja istorijskog trenutka – Velike Unije 1. decembra 1918. godine. Predstavlja simbol naše solidarnosti u suočavanju sa svim teškoćama sa kojima smo se suočavali tokom vekova. To je dan kada slavimo prošlost i sa optimizmom gledamo u budućnost. Prvi decembar je naš dan, dan svih onih koji misle na rumunskom i onih koji se tako osećaju, to je povod velike radosti za sve Rumune u zemlji i inostranstvu. Srećan dan državnosti Rumunijo! Srećan dan državnosti Rumuni, ma gde bili!“, dodala je Štefan.
U muzičkom delu programa nastupili su Srđan Radovanović i bračni par Marjanović. Svečanom prijemu prisustvovali su načelnici Zaječarskog, Borskog i Pirotskog okruga, zamenik gradonačelnika Niša, sveštenstvo, predstavnici Okružnog veća Mehedinci u Rumuniji, predstavnici Aerodroma „Krajova“, predstavnici policije, tužilaštva, zdravstvenih ustanova, sudstva i drugi.